Аналітики інформаційного ресурсу UAQA зазначають: останнім часом в українців за кордоном в топі запитів питання про те, якими подіями війни Росія найбільше маніпулює, який вплив мають українські біженці на країни, де проживають, та чому українці та росіяни — не «братні» народи. А також — інформація про нагальні питання щодо гуманітарної та просвітницької політики України.
Нагадаємо: UAQA — це проєкт, що надає лаконічні та чіткі відповіді на важливі питання про війну, про Україну та її стосунки з Росією, що часто задають українцям за кордоном. Фахівці проєкту регулярно моніторять інформаційне поле, відстежують як нові міфи, що створюються про війну в Україні, так і зміни в запитах українців, що наразі перебувають за кордоном. Така спільна робота активних громадян України та аналітиків ресурсу UAQA допомагає розповсюджувати правдиву інформацію щодо російської агресії у західному суспільстві.
На час старту проєкту запитання для сайту формувалися на основі результатів опитування українців за кордоном та аналізу інформаційного поля в різних країнах Європи. Отже, у травні найактуальніші питання були такі:
- В чому різниця між українською та російською мовами?
- Чому українці говорять російською?
- Чому відповідальність за війну несуть всі громадяни Росії, а не лише Путін?
Ці питання і досі залишаються в топі запитів, але додались і нові. Згідно з запитами на UAQA, українців за кордоном також цікавить:
- Чому важливо надавати допомогу Україні у війні з Росією?
- Якими подіями війни Росія найбільше маніпулює?
- Як себе поводять українські біженці за кордоном?
- Який вплив мають українські біженці на країни, де проживають?
- Чому українці та росіяни — не «братні» народи?
Окрім того, останнім часом українці шукають аргументи на теми, чому війна не закінчиться, якщо поступитися територіями, та чому українцям важливо розмовляти саме українською мовою.
Попри те, що сайт UAQA фокусується виключно на формулюванні відповідей в допомогу українцям, що ведуть бесіди або дискусії з іноземцями щодо України та російської агресії, через зворотну форму на сайті UAQA також почали активно звертатися за порадами у вирішенні нагальних соціальних питань: як влаштуватися на роботу, як отримати допомогу людям пенсійного віку, де вивчити іноземну мову, чи безпечно їхати вирішувати побутові питання на окуповану територію тощо.
«Взимку, перед запуском сайту, ми збирали інформацію щодо питань, які іноземці найчастіше задають українцям за кордоном. Бачимо, що з того часу топ-питання не змінилися. Те, що до нас почали звертатися також і за вирішенням нагальних побутових та соціальних питань говорить, що сайт стає відомим та сприймається українцями за кордоном як активний помічник, така собі чарівна паличка, чого, власне, ми і добиваємось. Також це свідчить про те, що інформування ніколи не буває занадто багато — всім іншим проєктам та соціальним службам важливо продовжувати постійно нагадувати людям, де саме вони можуть знайти різні види підтримки», — зазначає Олена Лобова, Голова правління ГО «Комунікації для змін».
За чотири місяці роботи сайту аргументами, що він пропонує, скористалися 84 тис. українців. Наразі на сайті опубліковано 72 відповіді, що умовно розділені за чотирма тематиками: події війни, життя українських біженців що важливо знати про Україну, та про що саме активно бреше Росія. Кількість запитань та відповідей щотижня росте.
UAQA.COM.UA співпрацює з Центром стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки при Міністерстві культури та інформаційної політики України та ГО «Детектор медіа».
Команда проєкту планує його розвиток у напрямку консультативної підтримки та тренінгів щодо ведення дискусій на болючі теми для українців, які перебувають за кордоном.
Проєкт UAQA.COM.UA створено ГО «Комунікації для змін» (Change Communications) за підтримки ІСАР Єднання у межах проєкту «Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства України», що реалізується ІСАР Єднання у консорціумі з Українським незалежним центром політичних досліджень (УНЦПД) та Центром демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ) завдяки щирій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку. Зміст прес-релізу не обов’язково відображає погляди ІСАР Єднання, погляди Агентства США з міжнародного розвитку або Уряду США (USAID).